Dom w kronselkach - układ, warianty i koszty budowy

Wojciech Piotrowski • 16 października 2026
Rzuty parteru i poddasza domu w kronselkach. Widoczne salon, kuchnia, pokoje i łazienka.

Spis treści

Na niewielkiej działce łatwo znaleźć projekt, który dobrze wygląda na wizualizacji, ale gorzej działa w codziennym życiu. Dlatego dom w kronselkach warto oceniać nie tylko po powierzchni, lecz także po układzie pomieszczeń, wymaganiach działki, wariancie ogrzewania i realnym budżecie. Poniżej analizuję najważniejsze parametry projektu, jego rzuty, dostępne wersje, koszty oraz kwestie, które trzeba sprawdzić przed zakupem dokumentacji.

Najważniejsze liczby i decyzje przed wyborem tego projektu

  • 89,62 m² powierzchni domu i około 90,15 m² powierzchni użytkowej bez schodów.
  • 69,93 m² powierzchni zabudowy, więc projekt mieści się w limicie 70 m².
  • 5 pokoi, 2 łazienki i poddasze użytkowe zapewniają układ odpowiedni dla rodziny.
  • Minimalna działka 16,7 × 16 m dotyczy wariantu bazowego i wymaga sprawdzenia z lokalnymi przepisami.
  • Stan surowy zamknięty oszacowano na 251 400 zł netto, ale nie jest to koszt domu gotowego do zamieszkania.

Rzuty parteru i poddasza domu w kronselkach. Widoczne salon, kuchnia, pokoje i łazienka.

Mały metraż, który daje zaskakująco pełny program

Wariant bazowy to dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym, prostą bryłą i dachem dwuspadowym o nachyleniu 40 stopni. Ma 69,93 m² powierzchni zabudowy, 89,62 m² powierzchni domu oraz 4,30 m² kotłowni. Wysokość budynku wynosi około 8,47 m, a konstrukcja opiera się na zwartej, łatwej do wykonania bryle.

Największą zaletą jest sposób wykorzystania dwóch kondygnacji. Na stosunkowo małej podstawie udało się zmieścić pięć pokoi, dwie łazienki, garderobę i pralnię w kotłowni. To nie jest dom dla osób oczekujących dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń, ale dla rodziny, która chce ograniczyć powierzchnię zabudowy bez rezygnowania z osobnych sypialni.

Od strony ogrodu zaplanowano taras i przesuwne przeszklenie salonu, a na elewacji pojawiają się jasny tynk, szarości oraz drewniane akcenty. Taka forma jest dość uniwersalna. Można ją wykończyć nowocześnie, ale równie dobrze sprawdzi się spokojniejsza elewacja z drewnem, cegłą klinkierową lub płytkami imitującymi kamień.

Trzeba jednak pamiętać, że projekt nie ma garażu w bryle. Samochód wymaga więc osobnego garażu, wiaty albo przynajmniej dobrze zaplanowanego miejsca postojowego. W mojej ocenie to rozsądny kompromis, jeśli priorytetem jest niski koszt i niewielka powierzchnia zabudowy, ale niekoniecznie dobra wiadomość dla inwestora, który chce przechowywać narzędzia, rowery i sprzęt ogrodowy pod jednym dachem.

Rzut parteru i poddasza pokazuje prawdziwe zalety układu

Parter do codziennego życia

Parter ma około 48,59 m² powierzchni netto bez kotłowni. Znalazły się tu wiatrołap, hol, kuchnia o powierzchni około 7,50 m², salon z jadalnią o powierzchni 17,94 m², dodatkowy pokój oraz łazienka. Układ jest czytelny i nie wymaga przechodzenia przez strefę prywatną, aby dostać się do części dziennej.

Dodatkowy pokój na parterze można przeznaczyć na gabinet, sypialnię gościnną albo pokój dla osoby, która nie chce korzystać ze schodów. To jeden z tych elementów, które początkowo mogą wydawać się drugorzędne, a później bardzo poprawiają wygodę. Sam salon nie jest ogromny, dlatego dobrze zadziała w nim lekkie wyposażenie i zabudowa kuchni ograniczona do rzeczy naprawdę potrzebnych.

Kotłownia połączona z funkcją pralni ma około 4,30 m². Taka powierzchnia wystarczy przy zwartej instalacji, ale wymaga porządnego projektu przechowywania. Przy kotle, zasobniku, pralce i suszarce szybko może zabraknąć miejsca na środki czystości czy sezonowe akcesoria.

Przeczytaj również: Projekt domu drewnianego - Jak wybrać, by nie żałować?

Poddasze dla rodziny z dziećmi

Na poddaszu zaplanowano sypialnię rodziców z garderobą, dwie sypialnie dzieci, łazienkę i hol. Powierzchnia podłóg tej kondygnacji jest większa niż powierzchnia użytkowa, ponieważ skosy ograniczają wysokość pomieszczeń. Ścianka kolankowa ma około 153 cm, co poprawia ustawność wnętrz, ale nie eliminuje wszystkich ograniczeń typowych dla poddasza.

Przy aranżacji nie ustawiałbym wysokich szaf bezpośrednio przy skosach. Lepiej przeznaczyć niższe fragmenty na komody, szuflady i zabudowę wykonywaną na wymiar. W przeciwnym razie część deklarowanej powierzchni pozostanie trudna do wykorzystania, a pokoje będą wyglądały na mniejsze niż na rzucie.

Dużym plusem są dwie łazienki. Jedna na parterze obsługuje strefę dzienną i gości, druga na poddaszu pozwala uniknąć porannego tłoku. Dla rodziny czteroosobowej to rozwiązanie praktyczniejsze niż większa łazienka kosztem całkowitej rezygnacji z drugiego pomieszczenia sanitarnego.

Wariant bazowy czy A, B, OZE i większe odmiany

Nazwa projektu obejmuje kilka wersji, które nie różnią się wyłącznie kolorem elewacji. Zmieniają się między innymi instalacje, sposób ogrzewania, powierzchnia zabudowy, wymagania działki oraz przeznaczenie budynku. Przed zakupem trzeba więc sprawdzić dokładne oznaczenie wariantu, a nie opierać się na samej nazwie.

Wariant Powierzchnia domu Minimalna działka Instalacje lub charakter Stan surowy zamknięty
Podstawowy 89,62 m² 16,7 × 16,0 m Gaz, wentylacja grawitacyjna 251 400 zł netto
A 88,74 m² 16,6 × 16,1 m Kotłownia na pellet, wentylacja grawitacyjna 240 000 zł netto, koszt szacunkowy
B 89,72 m² 12,52 × 16,0 m Wersja do zabudowy bliźniaczej 244 200 zł netto
E OZE 89,63 m² 16,7 × 16,0 m Pompa ciepła, rekuperacja, instalacja fotowoltaiczna jako opracowanie alternatywne 232 500 zł netto, wycena z II kwartału 2026
3 108,18 m² 18,0 × 16,2 m Większy dom rodzinny z poddaszem 263 400 zł netto
4 (E) 120,90 m² 16,1 × 19,3 m Nowoczesna stodoła, rekuperacja 266 600 zł netto

Największy sens dla małej działki ma wariant bazowy albo wersja B, która potrzebuje według karty projektu tylko 12,52 m szerokości. Wersja E OZE będzie ciekawsza dla inwestora planującego pompę ciepła i wentylację mechaniczną. Z kolei odmiany 3 i 4 (E) są już wyraźnie większymi domami, więc nie należy traktować ich jako prostego rozwinięcia wariantu do 70 m².

Wariant A może zainteresować osoby preferujące pellet, ale przed zamówieniem trzeba sprawdzić jego bieżącą dostępność, ponieważ dokumentacja była oznaczona jako przygotowywana. Sama różnica w cenie projektu nie powinna przesądzać o wyborze. Koszty późniejszych zmian instalacyjnych są znacznie wyższe niż różnica kilkuset złotych na etapie zakupu dokumentacji.

Mała działka i limit 70 m² wymagają dokładnego sprawdzenia

W tym przypadku 70 m² oznacza powierzchnię zabudowy, a nie powierzchnię użytkową. Dzięki poddaszu użytkowemu można uzyskać około 90 m² powierzchni domu, ale formalnie nadal trzeba analizować parametry podstawy budynku, jego wysokość, liczbę kondygnacji i obszar oddziaływania.

Uproszczona procedura dla wolnostojących domów do 70 m² może mieć zastosowanie tylko po spełnieniu określonych warunków. Znaczenie ma między innymi przeznaczenie budynku na własne potrzeby mieszkaniowe, maksymalnie dwie kondygnacje oraz to, czy obszar oddziaływania mieści się na działce. Nie wystarczy sama liczba 69,93 m².

Przed zakupem projektu sprawdziłbym cztery rzeczy:

  • czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego albo decyzja o warunkach zabudowy dopuszcza taki dach i wysokość budynku,
  • czy dom zmieści się na działce po uwzględnieniu wymaganych odległości od granic i drogi,
  • czy da się wygodnie doprowadzić wodę, prąd, kanalizację lub zaplanować zbiornik bezodpływowy,
  • czy taras, podjazd, miejsce na śmietnik i ogród nie zostaną zepchnięte do przypadkowych, niewygodnych fragmentów działki.

Podane wymiary minimalne są dobrym punktem wyjścia, ale nie są automatyczną zgodą na budowę. Wąska działka może wymusić lustrzane odbicie budynku, ograniczenie okien albo zmianę usytuowania tarasu. Takie decyzje powinny zostać sprawdzone przez architekta adaptującego na aktualnej mapie do celów projektowych.

Wariant B wymaga dodatkowej ostrożności, ponieważ został opracowany z myślą o zabudowie bliźniaczej. To ciekawa opcja dla dwóch inwestorów, lecz inna sytuacja formalna i funkcjonalna niż budowa domu wolnostojącego. Nie zakładałbym z góry, że rozwiązania dotyczące domu do 70 m² będą działały identycznie w obu przypadkach.

Koszt projektu to dopiero początek budżetu

W 2026 roku dokumentacja wariantu bazowego i kilku odmian kosztuje około 4,4-4,8 tys. zł brutto, zależnie od wersji i aktualnej oferty. Do tej kwoty trzeba doliczyć adaptację, mapę do celów projektowych, ewentualne opracowania branżowe oraz zmiany uzgodnione z architektem.

Najważniejsza liczba dotyczy jednak budowy. Dla wariantu podstawowego koszt stanu surowego zamkniętego podano na poziomie 251 400 zł netto. W tej kategorii nie mieści się dom gotowy do zamieszkania. Pozostają między innymi instalacje, tynki i wylewki, źródło ciepła, elewacja, podłogi, drzwi wewnętrzne, kuchnia, łazienki, przyłącza oraz zagospodarowanie terenu.

Nie porównywałbym kosztów wyłącznie przez cenę stanu surowego. Rekuperacja, pompa ciepła, przyłącze gazowe, komin, fotowoltaika i sposób wykonania instalacji mogą całkowicie zmienić końcowy bilans. W mojej ocenie bezpieczniej jest przygotować rezerwę minimum 10-15% budżetu, zwłaszcza gdy budowa ma być prowadzona etapami albo część prac będzie zlecana lokalnym ekipom.

Warto też poprosić o kosztorys dla konkretnej technologii, a nie korzystać z jednej uniwersalnej tabeli. Inny budżet będzie potrzebny przy ogrzewaniu gazowym i wentylacji grawitacyjnej, a inny przy pompie ciepła, rekuperacji oraz instalacji fotowoltaicznej. Różnica nie zawsze zwraca się szybko, dlatego wybór powinien wynikać z dostępności mediów, stylu życia i planowanego czasu użytkowania domu.

Najważniejsza decyzja zapada jeszcze przed zamówieniem dokumentacji

Ten projekt pasuje przede wszystkim do inwestora, który chce mieć zwarty, rodzinny dom bez garażu w bryle, z osobnym pokojem na parterze i trzema pokojami na poddaszu. Najlepiej wykorzysta go rodzina, która akceptuje skosy, umie dobrze zagospodarować małą kotłownię i nie potrzebuje dużego salonu.

  • Wybierz wariant bazowy, jeśli zależy Ci na prostocie i ogrzewaniu gazowym.
  • Rozważ wersję E OZE, gdy od początku planujesz pompę ciepła i rekuperację.
  • Sprawdź wariant B, jeśli analizujesz zabudowę bliźniaczą lub masz wyjątkowo wąską działkę.
  • Sięgnij po odmianę 3 albo 4 (E), jeśli ważniejsza jest większa przestrzeń niż limit 70 m² zabudowy.

Najrozsądniejszy kolejny krok to przyłożenie obrysu wybranego wariantu do mapy działki, sprawdzenie zapisów planu miejscowego i dopiero potem rozmowa o zmianach. Sam projekt jest przemyślany, ale jego powodzenie zależy od tego, czy równie dobrze pasuje do konkretnej parceli, budżetu i codziennych przyzwyczajeń domowników.

Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Materiał został opracowany przy wsparciu nowoczesnych narzędzi analitycznych i językowych (AI). Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertem.

FAQ - Najczęstsze pytania

Dom ma 89,62 m² powierzchni, około 90,15 m² powierzchni użytkowej bez schodów oraz 69,93 m² powierzchni zabudowy. W układzie znalazło się pięć pokoi, dwie łazienki, garderoba i kotłownia o powierzchni 4,30 m².

Na parterze zaplanowano między innymi kuchnię, salon z jadalnią, dodatkowy pokój, łazienkę i wiatrołap. Poddasze obejmuje sypialnię rodziców z garderobą, dwa pokoje dzieci, łazienkę i hol. Skosy oraz ścianka kolankowa o wysokości około 153 cm wymagają stosowania niskich mebli lub zabudowy na wymiar.

Na szczególnie wąską działkę warto sprawdzić wariant B, którego minimalna szerokość działki wynosi 12,52 m, przy czym jest to wersja przeznaczona do zabudowy bliźniaczej. Dla inwestora planującego pompę ciepła, rekuperację i fotowoltaikę przeznaczono wariant E OZE. Wariant bazowy ma ogrzewanie gazowe i wentylację grawitacyjną.

Nie. Oprócz powierzchni zabudowy trzeba sprawdzić między innymi wolnostojący charakter budynku, maksymalnie dwie kondygnacje, przeznaczenie na własne potrzeby mieszkaniowe oraz to, czy obszar oddziaływania mieści się na działce. Należy również zweryfikować zapisy miejscowego planu albo decyzji o warunkach zabudowy i wymagane odległości od granic.

Dokumentacja wariantu bazowego i kilku odmian kosztuje około 4,4-4,8 tys. zł brutto, bez adaptacji i dodatkowych opracowań. Stan surowy zamknięty wariantu podstawowego oszacowano na 251 400 zł netto, ale kwota nie obejmuje między innymi instalacji, wykończenia, źródła ciepła, przyłączy i zagospodarowania terenu. W budżecie warto uwzględnić rezerwę minimum 10-15%.

Oceń artykuł

Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Tagi

poddasze użytkowe
domy do 70 m²
pompa ciepła
rekuperacja
zabudowa bliźniacza
Autor Wojciech Piotrowski
Wojciech Piotrowski
Nazywam się Wojciech Piotrowski i od 7 lat zajmuję się tematyką budownictwa, architektury oraz pielęgnacji ogrodu. Moje zainteresowanie tymi dziedzinami zaczęło się od dzieciństwa, kiedy to zafascynowany byłem różnorodnością form architektonicznych oraz pięknem roślin. Lubię dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając innym zrozumieć złożoność projektów budowlanych i ogrodniczych. Pisząc artykuły, staram się zawsze weryfikować źródła i porównywać informacje, aby dostarczać rzetelne oraz aktualne treści. Moim celem jest uproszczenie trudnych tematów i przedstawienie ich w przystępny sposób, co pozwala czytelnikom lepiej orientować się w najnowszych trendach i praktykach w tych dziedzinach. Wierzę, że dobrze zorganizowana wiedza może być kluczem do sukcesu w każdym projekcie budowlanym czy ogrodniczym.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz